Nyckeltal

Koncernen 2025
OKT–DEC
2024
OKT–DEC
2025
JAN–DEC
2024
JAN–DEC
Nettoomsättning, MSEK 2 660 2 589 9 551 9 333
Bruttovinst, MSEK 1 113 1 063 3 923 3 802
Bruttomarginal, % 41,8 41,1 41,1 40,7
Rörelseresultat, MSEK 202 178 471 505
Rörelsemarginal, % 7,6 6,9 4,9 5,4
Justerad EBITA, MSEK 239 214 615 601
Justerad EBITA-marginal, % 9,0 8,3 6,4 6,4
Avkastning på eget kapital, % 7 8
Eget kapital per aktie², SEK 74,89 74,28 74,89 74,28
Soliditet, % 39 38 39 38
1) Före och efter utspädning.
2) Avser eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.

VD-ord

Clein Johansson Ullenvik, VD och koncernchef

En stabiliserad efterfrågan på marknaden möjliggjorde organisk tillväxt under kvartale

Det är otroligt glädjande att kunna följa upp trendbrottet med positiv resultatutveckling under det tredje kvartalet med att nå organisk tillväxt under det fjärde kvartalet. Den organiska tillväxten är fortfarande låg men kompletterat med förvärv har Alligo kunnat fortsätta växa i ett utmanande marknadsläge. Genom förvärvet av Respond Profilering & Firmagaver AS etablerade vi vår produktmediaverksamhet i Norge, där vi nu har en grund för fortsatt expansion. Detta är ett viktigt steg för ett lönsamt produktområde med god utvecklingspotential.

Organisk tillväxt och fortsatt resultatförbättring i kvartalet

Nettoomsättningen för det fjärde kvartalet uppgick till 2 660 MSEK (2 589), en ökning med 2,7 procent. Antalet handelsdagar var detsamma som under jämförelsekvartalet men valutaomräkningseffekter påverkade nettoomsättningen negativt med -2,0 procent.

Den organiska tillväxten i kvartalet var 0,5 procent (-3,0) och tillväxten genom förvärv uppgick till 4,2 (6,8) procent. En stabiliserad efterfrågan på marknaden möjliggjorde organisk tillväxt under kvartalet. I Sverige drevs tillväxten av projektorder till försvarsindustrin, medan återhämtningen från ett svagt 2024 fortsatte i Finland. I Norge syntes en minskad marknadsaktivitet, främst driven av olje- och gassektorn.

Justerad EBITA för kvartalet ökade till 239 MSEK (214) och den justerade EBITA-marginalen ökade till 9,0 procent (8,3). Resultatförbättringen är vid sidan av genomförda förvärv driven av ökad volym, kostnadsanpassningar samt en högre bruttomarginal. En mindre del av bruttomarginalförstärkningen är hänförlig till lägre dollarkurs, vilket gjort inköp från Asien billigare. Till följd av ledtiderna för inköp av egna varor kommer detta att få större genomslag löpande under 2026.

Omtag i Finland

Toolsverksamheten i Finland har en historik av svag lönsamhet. För att vända utvecklingen behöver vi öka försäljningen och förbättra kundmixen då kundbasen till stor del är inriktad på stora industriföretag där lönsamheten i vår försäljning ofta är lägre.

Det pågående effektiviseringsprojektet som initierades i början på 2025 har hittills inte givit tillräcklig effekt och det behövs ett starkare ledarskap för att säkerställa genomförandet. Därför har vi nu tillsatt en ny landschef i Finland. Aktiviteterna i projektet – översyn av butiksnätet, att driva trafik till butik, samt stärka lönsamheten hos stora industrikunder – ligger fast. Som en följd av att två större kundrelationer kommer att avslutas ser vi också över strukturen.

Stark position och finansiell stabilitet

Den organiska tillväxten i kvartalet bryter en längre trend med negativ organisk tillväxt. Delvis är det en effekt av svagare jämförelsesiffror i Sverige, men vi har hela tiden fortsatt att investera både internt och genom förvärv. Dessa satsningar ger nu tydliga resultat när avmattningen stannar av och efterfrågan stabiliseras.

Den organiska tillväxten för helåret 2025 uppgick till –2,2 procent. Det arbete vi har genomfört och den grund som nu är lagd ger dock Alligo goda förutsättningar att växa organiskt framöver, förutsatt att konjunkturen fortsätter att stabiliseras.

Den justerade EBITA-marginalen var i linje med föregående år och uppgick till 6,4 procent (6,4) för helåret. Den svagare efterfrågan på marknaden balanserades av kostnadsanpassningar och ett fokuserat arbete med att stärka bruttomarginalen.

Till följd av det starka kassaflödet och den positiva resultatutvecklingen under det fjärde kvartalet minskade den operativa nettoskulden från 3,1 till 2,5 gånger justerad EBITDA vid årets slut. Med fortsatt positiv resultatutveckling och förbättrad kapitaleffektivitet kommer skuldsättningen att minska ytterligare. Tillsammans med refinansieringen av verksamheten som slutfördes nu i februari ger det oss en ännu starkare finansiell position och ett gott handlingsutrymme framöver.

Vi ser tidiga tecken på en vändning av konjunkturen och givet en fortsatt stabiliserad efterfrågan kommer Alligo att ha goda möjligheter till organisk tillväxt och positiv resultatutveckling som gör att vi kan närma oss och på sikt nå våra finansiella mål.

Läs hela VD-ordet