Björnkläder – en slitstark och ikonisk 120-åring
Alligos egna klädmärke Björnkläder bildades redan 1905. Sedan har dess har ambitionen varit att göra slitstarka och bekväma arbetskläder som tål att användas varje dag.
Mycket har hänt sedan 1905, men målet är fortfarande att se till att kunden har de bästa arbetskläderna för en säker arbetsdag. Varje år adderas nya material och bättre funktionalitet för att hela tiden ligga i framkant och kunna fortsätta uppfylla dagens och morgondagens behov av bekväma, slitstarka och snygga arbetskläder.
Med omsorg i varje detalj
För att tillgodose kundernas behov av bekväma arbetskläder får inget lämnas åt slumpen. En jacka kan exempelvis innehålla upp till 150 olika delar och allt ritas och specificeras ner till minsta detalj. Därför kan det ta flera månader innan en jacka kan börja tillverkas. Det är en lång tid, men ska den hålla för ett tufft yrkesliv duger det inte med mindre.
Testning, tvättning och ännu mer tester
I Alligos lokaler i Göteborg testas klädernas material och tillbehör på olika sätt för att säkerställa att de uppfyller alla högt ställda krav. En maskin används till exempel för att simulera nötning, tvättegenskaper och kontrollera om tyget torrfäller. Det viktigaste är att de som använder plaggen känner sig bekväma och trygga. Detta säkerställs genom tester och utveckling enligt de senaste standarderna och krav från marknaden. Genom certifiering enligt OEKO-TEX® STANDARD 100, garanteras att Alligos egna kläder är fria från hälsoskadliga ämnen och uppfyller strikta krav på kemikalier.
Alligos ansvar för människor, samhälle och miljö sträcker sig bortom den egna verksamheten. Leverantörer väljs med omsorg och förväntas dela samma värderingar som Alligo avseende etik och hållbarhet. Genom Alligos medlemskap i amfori BSCI genomförs tredjepartsrevisioner för att följa upp de högt ställda kraven.